• Výsledky ŠŠI z apríla 2014

• V apríli 2013 uskutočnila v našej škole Štátna školská inšpekcia komplexnú inšpekciu výchovno vzdelávacieho procesu a riadenia školy. Jej závery:

Silnou stránkou školy bolo kvalitné pedagogické riadenie, manažment školy, vypracované vnútorné predpisy a usmernenia, ktoré stanovovali jasné metódy a postupy výkonu všetkých činností na zabezpečenie deklarovaných cieľov školy. K silným stránkam školy patril výkon štátnej správy v 1. stupni, zabezpečenie odbornosti vyučovania, kvalitný kontrolný systém, služby školy zabezpečujúce kvalifikované poradenstvo rodičom, žiakom a učiteľom a odborný špeciálnopedagogický servis so ŠVVP. Vedenie školy uplatňovalo humanistický systém riadenia, dokonalé plánovanie a informovanosť všetkých zamestnancov školy, čo sa odrazilo na morálke zamestnancov, ich záujme na ďalšom vzdelávaní a motivujúcej otvorenej klíme školy. Kvalitne vypracovaný ŠkVP, organizovanie rôznych aktivít, tvorba a realizácia projektov, úspechy žiakov v súťažiach a predmetových olympiádach, uplatňovanie princípov vysoko efektívneho učenia – integrovaného tematického vyučovania na 1. stupni viedli k záujmu verejnosti o dianie v škole, o vysoký záujem rodičov prihlásiť dieťa do tejto školy. Škola mala k počtu žiakov a zameraniu vhodné priestorové vybavenie(dostatok odborných učební), ktoré umožňovalo v plnom rozsahu realizovať zámery školského vzdelávacieho programu. Všetky vnútorné priestory školy boli esteticky upravené, čisté (vymaľované, zrekonštruované), triedy boli vybavené novým školským nábytkom. Negatívom bolo, že škola nemala vonkajší športový areál. Zlepšenie si vyžaduje využívanie materiálno-technických podmienok (didaktickej techniky) vo výchovno-vzdelávacom procese.

K silným stránkam vyučovania a učenia sa patrilo vytvorenie aktivizujúcej pracovnej atmosféry, zrozumiteľné sprístupňovanie nových poznatkov, rozvíjanie poznávacích kompetencií žiakov s využitím prvkov vysoko efektívne učenie na 1. stupni, účelné využívanie učebných pomôcok, rešpektovanie schopnosti žiakov, rozvíjanie aktívneho vyjadrovania, pracovných návykov a zručnosti žiakov. Pozitívom vyučovania bola obojstranne ústretová komunikácia medzi vyučujúcimi a žiakmi, motivačné hodnotenie všetkých činností i rozvíjanie sociálnych kompetencií žiakov. Učitelia k práci s IKT viedli žiakov zadávaním domácich úloh, zlepšenie si vyžaduje rozvíjanie kľúčových spôsobilostí v oblasti digitálnej gramotnosti žiakov na vyučovacích hodinách.