• ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM

• Projekt ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je globálnou iniciatívou detského fondu UNICEF.

Jej cieľom je vytvárať prostredie priateľské k deťom v školách a školských zariadeniach a uplatňovať tak Dohovor o právach dieťaťa jako kľúčový faktor.

Pomocou stanovených krotérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa celé kolektívy škôl - žiakov, pedagogicky i nepedagogicky personál škôl, ale aj rodičov, pričom podstatným prvkom je plnohodnotná spoluúčasť detí na chode školy. Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou.

Pre žiakov vytvárame priestor pre aktívnu participáciu. Je im poskytnutý priestor na vyjadrenie ich názorov, učia sa preberať zodpovednosť za mnohé aktivity a pričom navzájom sa učia tolerancii, svojim právam ako aj zodpovednosti voči druhým. práve samotné deti zohrávajú aktívnu úlohu vo vytváraní prostredia priateľského k deťom.

Cestou uvedomovania si vlastných práv, ako aj práv ostatných, môžu deti samé meniť svoje okolie k lepšiemu.

Podmienkou pre účasť na projekte a získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je splnenie nasledujúcich kritérií:

1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
            2. Školenie o programe pre celý personál školy
            3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
            4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
            5. Participácia detí na chode školy
            6. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
            7. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy

Sekciu Škola priateľská k deťom, ako i jednotlivé kritériá si môžete pozrieť priamo na oficiálnej stránke UNICEF pre Slovensko.