• Závery tematickej kontroly ŠŠI konanej v januári 2019

Škola zabezpečovala servis integrovaným žiakom prostredníctvom školského špeciálneho pedagóga a školského psychológa. Asistenti učiteľa pomáhali pri vzdelávaní v triedach s individuálne začlenenými žiakmi podľa pokynov učiteľa. Výchovná poradkyňa zabezpečovala integrovaným žiakom a ich zákonným zástupcom poradenstvo v oblasti profesijnej orientácie a pri výchovných problémoch sprostredkovala stretnutia s odbornými zamestnancami poradenských zariadení. Pedagogickí zamestnanci si zvyšovali svoju odbornosť v oblasti školskej integrácie. Poradné orgány školy sa zaoberali podmienkami vzdelávania a hodnotenia integrovaných žiakov so zdravotným znevýhodnením i so všeobecným nadaním. ŠkVP deklaroval podmienky vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením a s nadaním. Integrovaní žiaci mali do vzdelávania zaradené špecifické predmety RŠF a TKC, ktoré vyučovali školská špeciálna pedagogička a školský psychológ. Žiakom so všeobecným intelektovým nadaním poskytoval odborný servis učiteľ špecializujúci sa na vzdelávanie žiakov s nadaním. Dvaja žiaci so všeobecným intelektovým nadaním absolvovali niektoré vyučovacie hodiny v predmete MAT vo vyššom ročníku. Dokumentácia integrovaných žiakov bola vedená prehľadne s menšími nedostatkami (nesprávnym vyznačením alebo nevyznačením formy vzdelávania), v súlade s platnými právnymi predpismi. IVVP boli aktualizované a boli v nich zapracované odporúčania zariadení výchovného poradenstva a prevencie. K pozitívnym patrilo vytváranie ďalších podmienok pre začlenených žiakov vybavením vzdelávacích centier, knihobúdok, ostrova vedomostí v priestoroch školy a vybavenosť školy učebnými, špeciálnymi a kompenzačnými pomôckami. Silnou stránkou vyučovacieho procesu bolo vytváranie pozitívnej pracovnej atmosféry, zapájanie integrovaných žiakov do spoločnej činnosti celej triedy, overovanie pochopenia nového učiva, motivácia k učeniu a dobrý vzťah medzi učiteľmi a integrovanými žiakmi a žiakmi navzájom.

Odporúčania

* hodnotiť integrovaných žiakov klasifikáciou,

* intenzívne viesť integrovaných žiakov k sebahodnoteniu