• Na slovíčko s Petrom Pellegrinim, predsedom Národnej rady SR

• 06.12.2015 21:50
        • Pokračovanie rozhovoru, ktorý je uverejnený v decembrovom čísle školského časopisu Hubenka v obraze.
        • Na aký vianočný darček ste sa tešili najviac, keď ste boli dieťa?

„Na bicykel. Taký terénny, vtedy sa volal BMX. Okolo na sídlisku to už mali spolužiaci, len ja som to stále nemal, mal som len taký obyčajný bicykel a strašne som túžil po takomto terénnom BMXku, no a jedny Vianoce som ho našiel pod stromčekom. To mi spravilo úplne najväčšiu radosť.“

Aké vianočné jedlo obľubujete?

„Kapor. To je moje úplne najobľúbenejšie jedlo ... to jem potom tri dni v kuse.“

Aké to bolo byť ministrom školstva?

„Úžasné. Najprv som sa toho veľmi bál, lebo stať sa ministrom, to sa nedeje každý deň a možno to vyzerá byť celkom ľahká práca, ale nie je to vôbec ľahké, takže som mal pred tým veľký rešpekt. Ale musím povedať, že za tých 6-7 mesiacov mi to úplne prirástlo k srdcu a dnes mi je často krát až clivo, keď tu sedím a spomeniem si na tú dobu. Vždy, keď som aj niekde na cestách, tak navštívim školu, vždy sa stretnem so žiakmi, vždy sa stretnem s pani učiteľkami a učiteľmi, aby sme si ďalej rozprávali ako je to v tom školstve. Mám na to veľmi dobré spomienky a budem veľmi rád ak aj do budúcna budem môcť nášmu školstvu pomáhať.“

Aké to je byť predsedom Národnej rady a ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?

„ Predseda Národnej rady je v zmysle ústavy druhý najvyšší činiteľ, ja som jeden zo 150 poslancov, čiže som tiež riadne zvolený ako aj všetkých ďalších 149, akurát sa zvykne niekedy hovoriť o predsedovi parlamentu, že je prvý medzi rovnými. To znamená, že je to ten, ktorého si samotní poslanci zvolili za svojho predsedu. Mojou úlohou je to, aby som viedol rokovania Národnej rady SR, kde sa prijímajú zákony, ktorými sa my všetci musíme riadiť, do Národnej rady chodí odpovedať na otázky aj premiér a samotní ministri, pretože podliehajú kontrolnej funkcii Národnej rady. No a ako vyzerá môj pracovný deň? Väčšinou je počas dňa veľké množstvo stretnutí, často krát menej príjemných, inokedy veľmi príjemných, napríklad také príjemné ako máme my tu dnes. Keď je rokovanie parlamentu, tak vtedy musím aj ja určité hodiny v tom dni riadiť, riadime jednotlivé hlasovania parlamentu o zákonoch, prijímame premiérov tu na Bratislavskom hrade v krásnych reprezentačných priestoroch, takže je to taká funkcia kde okrem riadenia parlamentu je spojená s mnohými protokolárnymi a reprezentačnými povinnosťami. Keď je trochu voľnejšie, tak mám veľa programu v rámci celého Slovenska na rôznych výjazdoch. Veľa cestujem, stretávam sa veľa so študentmi, učiteľmi, firmami, starostami, primátormi ... je toho naozaj veľa.“

Predstavte si, že máte čarovný prútik a môžete ním zmeniť tri veci na Slovensku. Čo by to bolo?

„Fúúúha, toto je ťažšia otázka ako v O 5 minút dvanásť v televízii. No asi by som to urobil takto: po prvé, aby boli úplne všetci na Slovensku zdraví, aby nebol nikto chorý. Po druhé, aby sa nikomu nežilo nejako ťažko, aby nikto nebol bez domova a aby mal každý čo jesť a obliecť si. A po tretie, aby boli všetci na Slovensku veselí a aby sa smiali, lebo takto by to na Slovensku vyzeralo krajšie.“

Redakcia Hubenky v obraze