• Návšteva Domova dôchodcov na Podbrezovskej 28

• 07.03.2018 23:04
        • Od malička nás učia k tomu, aby sme si navzájom pomáhali. Učia nás rôznym hodnotám ľudskej spoločnosti, akí by sme mali byť, ako by sme sa mali správať. Teší nás, že žiaci zo Základnej škole J. A. Komenského to robia automaticky, majú nápady a chcú. Chcú pomáhať.

• Na začiatku septembra, keď vznikala nová Žiacka školská rada, sa jej členovia zoznamovali - medzi sebou, s koordinátorkami, s povinnosťami, ktoré ich čakajú. Rozprávali sa o aktivitách, ktoré sa uskutočňovali po minulé roky a mohli prispieť aj vlastnými do tohto školského roku.

Všetci sa nadšene zhodli v tom,, že chcú pomáhať. Potom sa členovia rozdelili na dve skupiny. Podľa toho, komu by chceli pomôcť, pretože pomoc potrebujú aj ľudia (deti v detských domovoch, obyvatelia domovov dôchodcov..), ale aj opustené, nechcené zvieratá v útulkoch. Tento rok sa nám podarilo pomôcť aj aj.

V tomto článku by som Vám povieme, ako naši žiaci pomohli obyvateľom Domova dôchodcov na Podbrezovskej ulici v Rači.

Nápad síce vznikol ešte na začiatku školského roka, ale postupne sa upravoval a menil podľa rôznych situácií a obmedzení.

Našťastie na škole pracuje pani učiteľka Hergottová, ktorá má blízky vzťah k hudbe, a tak z vianočných trhov a predávania, zostalo aspoň vianočné koledovanie.

Pani učiteľka oslovila žiakov, pripojili sa nielen členovia Žiackej školskej rady, ale hlavne nižšie ročníky - štvrtáci a piataci. Nacvičovali a spievali ostošesť. Nie je to také ľahké, ako sa zdá. Odspievať a hotovo. Bolo sa treba zladiť - časovo aj hudobne. Okrem toho prísť do školy už okolo štvrť na osem, aby sa všetko stihlo - zložiť si tašky, obliecť školské tričká, priniesť keyboard, rozospievať sa  a nakoniec to najhlavnejšie, svojím spevom spríjemniť ráno každému, kto vošiel do budovy školy.

Diváci mali možnosť prispieť dobrovoľným finančným príspevkom a sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyzbierať peknú čiastku (96,44 eur).

Začiatkom februára sme sa opäť skontaktovali s milými tetami z Domova dôchodcov na Podbrezovskej 28 v Rači. Spýtali sme sa, čo by potrebovali a teda, ako by sme mohli minúť vyzbierané peniaze a pomôcť.  Keďže by potrebovali zútulniť priestory, kde dôchodcovia trávia svoj čas a od iných sponzorov už dostali hlinu, vybehli sme spolu do obchodu a povyberali si rôzne veľké a farbené črepníky, do ktorých potom spolu s dôchodcami budú sadiť rastlinky.

Nechali sme časť financií aj na koláčiky a keksíky, keďže nám bolo prezradené, že si veľmi vážia, keď im niekto z vonku prinesie niečo sladké ku káve a, hlavne sme chceli spraviť radosť priamo im.

Naši žiaci sa zapojili nielen do koledovania. Boli ochotní nájsť si čas a darčeky im do Domova dôchodcov aj s pani učiteľkami Antálkovou a Kostkovou odniesť.

Čas s dôchodcami strávili rozprávaním a hraním spoločenských hier, dôchodcom sme spríjemnili ráno a pripomenuli si, že k starším ľuďom treba mať  úctu. Hoci rozhovory boli zo začiatku trochu rozpačité, postupne sa vytvorili rôznorodé skupinky a v miestnosti zavládla príjemná atmosféra. Stretnutie bolo veľmi obohacujúce pre obidve strany. A pevne dúfame, že sme týmto stretnutím začali tradíciu...

Vážime si pomoc všetkých osôb, vďaka, ktorým sme mohli spríjemniť voľný čas dôchodcom z Podbrezovskej 28.

Koordinátorky parlamenťákov so svojimi zverencami