• Ku koreňom miest- Bratislava a Brno 20.-21.5.2019

• 04.06.2019 22:25
        • Základná škola s materskou školou Jána Amosa Komenského pokračovala aj tento rok v projekte „Ku koreňom miest-Bratislava a Brno“ s českou partnerskou školou ZŠ a MŠ Chalabalova v Brne.
        • V Brne prijali naše pozvanie a na dva dni pricestovali dvaja učitelia s trinástimi žiakmi siedmeho ročníka k nám do Bratislavy.

Pricestovali vlakom  na Hlavnú stanicu v pondelok o 7.50. Privítali sme ich a MHD sme sa presunuli do priestorov našej školy.

Naši siedmaci už na nich netrpezlivo čakali.

Potom ako si zložili svoje veci, sme doobedie venovali zoznamovacím aktivitám, čítaním povestí o Bratislave a aplikačnými úlohami k týmto povestiam. Niektorí žiaci sa rozhodli nakresliť komiks o povesti, ktorú prečítali, iní povesť zahrali.

Ranné dva bloky nám ubehli veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali už bol obed a čas na poobedné aktivity.

Presunuli sme sa na zástavku Kapucínsku, odkiaľ sme sa prešli na hrad, spravili si zopár fotiek, porozprávali si niečo o Bratislave a hrade.

Pokračovali sme prechádzkou späť na Kapucínsku. Tu už žiaci dostali pracovný list „Potulky Starým mestom Bratislavy“, ktorý mali za úlohy v skupinách vypracovať.

Asi po hodine a pol sme sa stretli, väčšine sa podarilo úspešne nájsť všetky miesta spomínané v pracovnom liste a tak zistiť kľúčové slová skryté v tajničke.

Čo by to bol za výlet, keby žiaci nemali rozchod, však? Tak sme sa aj napriek dažďu s dobrou náladou presunuli do obchodného centra pri Dunaji.

Cestou do školy už boli na oblohe dúhy a my sme si uvedomili, že prvý deň nám príjemne ubehol.

Druhý deň sme začali hneď ráno odovzdávaním  malých darčekov, rozlúčili sme sa s vedením našej školy a už sme sa ponáhľali k Dunaju, kde sme nastúpili na loď. Čakala nás hodinu a pol dlhá plavba k hradu Devín.

Slniečko nám svietilo, tak sme si celú cestu mohli užívať krásne výhľady z lode.

Na Devíne nás privítala sprievodkyňa, ktorá nám povedala niečo o histórii tohto hradu.

Počas rozchodu na hrade nám opäť začalo pršať, len to už sme spokojní videli všetky zákutia a expozície hradu.

Plavba naspäť trvala len polhodinku. Cestou nám žiaci odpovedali na pár otázok o tom ako hodnotia celý projekt a aktivity posledných dvoch dní.

Zistili sme, že žiakom sa mesto Bratislava páči, dozvedeli sa aj niečo nové a s radosťou by sa opäť zapojili do takéhoto projektu.

Odprevadili sme žiakov na Hlavnú vlakovú stanicu, rozlúčili sa s nimi a tešíme sa na ďalšie stretnutia s našou partnerskou školou v Brne.

Parlamenťáci