• MultiPointová učebňa jediná na Slovensku i v strednej Európe

• 23.09.2012 17:25
        • ZŠ s MŠ J. A. Komenského má najmodernejšiu počítačovú učebňu v strednej Európe
        • ZŠ s MŠ J. A. Komenského má najmodernejšiu počítačovú učebňu

Po slávnostnom otvorení nového školského roka 2012/2013 a pasovaní nových prváčikov za žiakov školy mala v pondelok tretieho septembra ZŠ s MŠ J. A. Komenského v Rači ešte jeden nevšedný bod programu. Vďaka svojim sponzorom mohla otvoriť novú počítačovú MultiPoint učebňu. Na Slovensku je zatiaľ jedinou, a tak je račianska základná škola opäť o krok vpred.

Inovatívny prístup k výučbe zvolila ZŠ s MŠ J. A. Komenského v Krasňanoch. Jej 498 žiakov má tohto roku k dispozícii novú učebňu vybavenú technológiou Windows MultiPoint Server, ktorá umožňuje učiteľovi naraz centrálne koordinovať prácu všetkých žiakov. Technológia navyše pomáha šetriť náklady, pretože úspora financií na hardvér, energiu a údržbu IT môže pre školu predstavovať až 66%. Žiaci na prácu nepotrebujú kompletné PC. Postačuje im monitor, klávesnica, počítačová myš, prípadne slúchadlá a mikrofón. Vďaka jedinečným používateľským účtom má každý žiak svoje vlastné prostredie a pracovnú plochu, pričom sú všetci pripojení k danému správcovskému počítaču alebo serveru.

„Naša základná škola ponúka inovatívne metódy a formy práce a výučby. Preto sme veľmi uvítali iniciatívu Microsoft Slovakia a ich partnerov o začlenenie našej školy do projektu „Inovatívna škola s ukážkovou učebňou s technológiou MultiPoint“. Sme otvorení školám, ktoré budú mať záujem sa s týmito technológiami oboznámiť,“ povedala riaditeľka školy Tatiana Kizivatová.

Zastaranú učebňu na moderné pracovisko škola prerobila počas leta v spolupráci so spoločnosťou Microsoft Slovakia, ktorá pre tento projekt oslovila svojich partnerov Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o.,exe spol. s. r. o a eDsystem SK, ktorí tiež prispeli k realizácii projektu. Všetci učitelia školy navyše počas leta absolvovali aj špeciálne školenie k efektívnemu  využívaniu MultiPoint technológie.

„Najnovšie technológie sme priniesli tam, kde sú potrebné – žiakom do škôl. Táto škola nás oslovila najmä vytrvalou snahou modernizovať svoje prostredie na inovatívnu školu 21. storočia, častokrát s nasadením všetkých možností: zamestnanci, rodičia, absolventi a ďalší priaznivci školy. Veríme, že tento pilotný projekt v Rači bude inšpirovať aj ďalších,” povedala Marcela Havrilová, riaditeľka pre verejnú správu spoločnosti Microsoft Slovakia.

Iniciatívu školy ocenil aj starosta mestskej časti Bratislava – Rača Peter Pilinský: „Počítačová gramotnosť je dnes rovnako dôležitá, ako znalosť abecedy či násobilky. Počítače a internet budú naše deti sprevádzať celý život, preto ma teší, že na račianskej škole majú k dispozícii učebňu, ktorá spĺňa najprísnejšie kritériá.“