• Ako vnímať naše deti?

• 25.05.2022 23:25
        • Vnímajme naše deti celým bytím v plnej prítomnosti. Stanovujme im jasné a pevné hranice s láskavým rešpektom. Oni nielenže ich potrebujú, ale oni si ich svojim správaním priam vyžadujú! Narodili sa sem ako tabula rasa, pomáhajme im spoznávať, ako naozaj funguje svet. Jedno indické príslovie hovorí: "K dieťaťu do 5 rokov sa správaj ako ku kráľovi, od 5-12 ako k otrokovi a od 13 ako k priateľovi."  Nezabúdajme na podstatnú vec. Nevieme, ktorí z tých lavíc nám raz budú o pár rokov diktovať zákony či operovať orgány.

M. Mancová

• Dnes sa v našich domovoch rozvíja tichá tragédia a týka sa našich najvzácnejších šperkov: našich detí. Naše deti sú v ničivom emocionálnom stave! Za posledných 15 rokov nás výskumníci obdarovali čoraz alarmujúcejšími štatistikami o akútnom a stálom náraste duševných ochorení v detstve, ktoré dnes dosahuje epidemické rozmery:

Štatistiky neklamú:

• 1 z 5 detí má problémy s psychickým zdravím

• V ADHD došlo k nárastu o 43 %

• Bolo zaznamenané 37 % nárast pubertálnej depresie

• Medzi deťmi vo veku 10 – 14 rokov došlo k 200 % nárastu samovrážd

Čo sa deje a čo robíme zle?

Deti sú dnes nadmerne stimulované a nadmerne obdarované materiálnymi a technologickými predmetmi, no pripravujú ich o základy zdravého detstva, ako napr.

• Emocionálne dostupní rodičia

• Jasne definované hranice

• Zodpovednosti

• Vyvážená výživa a správny spánok

• Pohyb všeobecne, ale najmä vonku

• Kreatívna hra, sociálna interakcia, herné príležitosti a priestory pre nudu

Namiesto toho boli posledné roky plné detí:

• Digitálne rozptýlení rodičia

• zhovievaví, prípustní rodičia, ktorí nechajú deti „vládnuť svetu“ a byť tými, ktorí určujú pravidlá

• Zmysel pre právo, zaslúžiť si to všetko bez toho, aby si to zarobil alebo byť zodpovedný za to, že to získa

• Nedostatočný spánok a nerovnovážna výživa

• Sedavý životný štýl

• Nekonečná stimulácia, technologické pestúnky, okamžité uspokojenie a absencia nudných momentov

Čože? Aj tam áno?

Ak chceme, aby naše deti boli šťastní a zdraví jedinci, musíme sa zobudiť a vrátiť sa k základom. Stále je to možné! Mnohé rodiny vidia okamžité zlepšenia po týždňoch vykonávania nasledujúcich odporúčaní:

• Stanovte si hranice a pamätajte, že ste kapitánom lode. Vaše deti sa budú cítiť bezpečnejšie s vedomím, že kormidlo máte pod kontrolou.

• Ponúknite deťom vyvážený životný štýl plný toho, čo deti POTREBUJÚ, nie len toho, čo CHCÚ. Nebojte sa povedať „nie“ svojim deťom, ak to, čo chcú, nie je to, čo potrebujú.

• Zabezpečte výživné potraviny a obmedzte nezdravé jedlo.

• Minimálne jednu hodinu denne stráviť vonku činnostiam ako: cyklistika, turistika, rybolov, pozorovanie vtákov/hmyzu

• Vychutnajte si každodennú rodinnú večeru bez toho, aby ich smartfóny alebo technológie rozptyľovali

• Hrajte spoločenské hry ako rodina, alebo ak sú deti príliš malé na spoločenské hry, nechajte ich niesť záujmami a umožnite im byť tými, ktorí sú v hre

• Zapojte svoje deti do niektorých domácich prác alebo domácich prác podľa ich veku (skladanie oblečenia, triedenie hračiek, vešanie oblečenia, vybaľovanie potravín, prestieranie stola, kŕmenie psa atď. )

• Vykonávajte konzistentnú spánkovú rutinu, aby vaše dieťa dostalo dostatok spánku. Rozvrhy budú pre deti v školskom veku ešte dôležitejšie.

• Učiť zodpovednosti a samostatnosti. Neochráňte ich pred frustráciou alebo všetkým nedorozumením. Robenie chýb im pomôže rozvinúť odolnosť a naučiť sa prekonávať životné výzvy,

• Nenoste deťom ruksak, nenoste im ruksaky, neberte im úlohu, na ktorú zabudli, nebojujte s banánmi ani pomarančmi, ak to dokážu sami (4 - 5 rokov). Namiesto toho, aby ste im dali ryby, naučte ich, ako loviť

• Naučte ich čakať a odkladať potešenie.

• Poskytnúť príležitosti na „nudu“, pretože nuda je okamih, keď sa prebúdza kreativita. Necíťte sa zodpovední za to, že deti vždy zabávate.

• Nepoužívajte technológiu ako liek na nudu, ani ju neponúkajte prvej sekunde nečinnosti.

• Vyhýbajte sa používaniu technológií počas jedál, v autách, reštauráciách, nákupných centrách. Využite tieto momenty ako príležitosti na socializáciu trénovaním mozgov, aby vedeli fungovať, keď sú v režime: „nuda“

• Pomôžte im vytvoriť „nudný pohár“ s nápadmi na aktivity, keď sa nudia.

• Buďte emocionálne dostupní na spojenie s deťmi a naučte ich sebareguláciu a sociálne zručnosti:

• Vypnite telefóny v noci, keď deti musia ísť spať, aby sa vyhli digitálnemu rozptýleniu.

• Staňte sa emocionálnym regulátorom alebo trénerom svojich detí. Naučte ich rozpoznávať a zvládať vlastné frustrácie a hnev.

• Nauč ich pozdraviť, striedať sa, zdieľať bez toho, aby zostali bez ničoho, poďakovať sa a potešiť, rozpoznať chybu a ospravedlniť sa (nenútiť ich), buď vzorom všetkých tých hodnôt, ktoré vštepuješ.

• Spojte sa emocionálne – úsmev, objatie, bozkávanie, šteklenie, čítajte, tancujte, skáčte, hrajte sa alebo chatujte

Článok napísal Dr. Luis Rojas Marcos Psiquiatra.

Foto je od Deborah Emotional Therapy