• Noci výskumníkov

• 29.09.2014 22:11
        • "Hurá, nebudeme sa učiť!", ozvalo sa triedou, keď som povedala, že nás v piatok čaká exkurzia. V tej chvíli bolo úplne jedno kam, na čo, na ako dlho ... podstatné bolo, že si stačí zobrať dva lístky na električku, desiatu, prípadne nejaké vreckové, a že na učebnice bude aspoň jeden piatok padať prach.

Ten piatok si však nebudú pamätať len učebnice. Verím, že niečo z neho si odniesli aj moji piataci. :) Posilnení dôverou sa v dnešné predpoludnie rozliezli po priestoroch Starej Tržnice a vydali sa za poznaním toho, čo ich najviac upútalo. A to všetko len preto, aby sa mi za desiatky minút vrátili s rozžiarenými očkami a ubolenými nôžkami. Vidieť ich, ako sa menia na vedcov, výskumníkov a bádateľov, bol pre mňa silný zážitok.

Počas Noci výskumníkov objavili, že aj nemožné je vlastne možné. Vyrobili si vlastné lieky, po prvý krát pracovali s pipetou, cez mikroskop pozorovali zloženie listov bylín, vyskúšali si riadiť robota, zahrali sa megarýchlu hru na postreh, lepili staré vykopávky, zistili, že mnohé úlohy riešia skôr intuitívne než rozumom. Odcvičili si kardio na bicykloch, pričom vyrábali energiu, fascinovane sledovali pohyb bionickej vážky, vtáka a medúzy, vyrobili si vlastné zemetrasenie. Utužili kolektív. A v neposlednom rade sa učili ... veľa učili. Priamo v teréne, na vlastnej koži a vlastných zážitkoch. :)

Vám, milí rodičia, ktorí ste s nami neboli, posielam aspoň stručnú obrazovú dokumentáciu z dnešného dňa:

A deťom ďakujem za to, že sme si dnes vymenili úlohy a tento krát som bola ja žiakom a oni učiteľmi ... dobrými učiteľmi. Dnes som sa vďaka nim totiž naučila TAK VEĽA. :)

Triedna učiteľka Petra Mókošová

FOTO: