• ISTOTY

    ISTOTY

    21.11.2021 17:38
    Začiatok septembra. Teším sa a zároveň som trochu nervózna. Vchádzam do triedy. 16 párov očí sa upiera na mňa. „Len to nepokaz“, vravím sama sebe v duchu. Prvá hodina zvykne byť vždy taká „rozstrelová“. Ako sa zapíšeš, tak máš. Pre učiteľa nesmierne dôležitý poznatok. A tak sa začneme oťukávať. Postupne. Z hodiny na hodinu. Prezenčne. Teším sa, že sa pomaly, ale isto stávam ich istotou, o ktorú sa môžu oprieť. Vedia, že do triedy vojdem minútu po zvonení, vedia, že ich vždy pozdravím slovami „Hello everyone. How are you today?“, vedia, že im nikdy nedám neohlásenú písomku, vedia, že nevydržím sedieť za katedrou a budem počas hodiny poletovať medzi nimi po triede, vedia, že mám rada, keď sa spolu smejeme, vedia, že keď začnem jesť na hodine, tak mám hypoglykémiu a vedia aj to, aké staré deti mám doma. Naučia sa ma čítať. A ja sa snažím robiť to isté. Spoznať ich do takej miery, do akej mi to prezenčné vyučovanie dovolí. Nepatrím k učiteľom, ktorí sú machri v rozpoznaní osobností svojich žiakov a ktorí po týždni presne vedia, s kým majú v triede do činenia. Mne to trvá o niečo dlhšie. Ale potom sa tí moji „rozpoznaní a spoznaní“ stávajú mojimi istotami. Viem, kto je s kým kamarát, viem ako trávia svoj voľný čas, do akej jazykovky alebo fitka chodia po vyučovaní, akú superschopnosť by si do života priali, komu z nich lezie na nervy mladší súrodenec ... začínam ich čítať. Tá istota, že vojdem do triedy a tam bude stále tých istých 16 párov známych očí ... tú istotu milujem.
   • A na konci vesmíru bude ...

    A na konci vesmíru bude ...

    18.11.2021 22:19
    Dva mesiace prezenčnej výučby za mnou. Sú dni, kedy chodím domov vyšťavená ako citrón. A potom sú dni, ktoré ma nakopnú, lebo sú dobré a pozitívne a veci sa v nich sami uberajú tým správnym smerom. Počas jesenných prázdnin som doma v jednej slabej chvíli povedala, že už učiť nechcem, že budem radšej doma vytvárať zázemie.  Lenže po prázdninách to prišlo ... prvé pracovné ráno a aj keď sa vstávalo naozaj ťažko, pristihla som sa s kľúčmi v rukách otvárajúc dvere na kabinete.
   • Plody jesene

    Plody jesene

    31.10.2021 18:22
    Tak ako každý rok aj v tomto naša škola zorganizovala výstavu z jesenných plodov.
   • Aj učitelia majú svoje dni

    Aj učitelia majú svoje dni

    29.10.2021 00:35
    Je ráno. Cez okno „vidno“ tmu. Muž, ktorý si vonku chystal bicykel na cestu do práce, mi stihol oznámiť, že je aj parádna zima. 4 stupne. Brrrrr, to je presne ten moment, kedy mi v aute zvykne pípať kontrolka, aby som si dala pozor na to, že cesta môže byť šmykľavá. Som rada, že sedím vnútri v teple, sliepňam do tlmeného svetla lampy a počúvam hurhaj, ktorý robí kanvica. Mmmm, o chvíľu si dám chlipa z horúcej kávy.